fbpx

Content marketing – jak tworzyć i promować treści? [PODCAST #61]

jak-tworzyc-i-promowac-tresci

Spis treści

Wybraliśmy już odpowiednie tematy i wiemy, jakie treści chcemy tworzyć. Zajmowaliśmy się tym w poprzednim odcinku, który był poświęcony 7 sposobom na skuteczny research. Następne kroki, które powinniśmy wykonać to tworzenie contentu oraz jego promocja. 

Przygotowałem 10 elementów, dzięki którym Twój marketing treści będzie przynosił realne efekty biznesowe. 

Polecam Ci traktować je jako osobne elementy, a nie system naczyń połączonych. Nie każdy z tych elementów będzie Ci potrzebny. Wybierz te, które mają największy potencjał w Twoim biznesie.

Skuteczne tworzenie i promowanie treści – 10 podstawowych elementów

Wybór odpowiedniego formatu

Wybór odpowiedniego formatu może być dużym ułatwieniem w drodze do sukcesu biznesowego. Nawet jeśli w Twojej branży istnieje duża konkurencja (najczęściej blogi, treści pisane), to wciąż masz szansę zdobywać wysokie pozycje i generować sporo ruchu. Po prostu musisz wybrać odpowiedni format.

Faktem jest, że najwięcej uwagi odbiorców skupiają na ten moment formaty wideo, live, webinary czy podcasty. Czy warto więc bić się wyłącznie o kliknięcia do treści pisanych, gdzie konkurencja zazwyczaj jest największa a ilość uwagi do wygrania stosunkowo mała?

Polecam raczej sprawdzić, czy np. na YouTube nie znajdziemy równie dużo zapytań dotyczących naszej branży, co w wyszukiwarce Google. Całkiem prawdopodobne, że będzie ich tam nawet więcej. Użytkownicy coraz częściej szukają rozwiązania swoich problemów wśród treści wideo. Warto to wykorzystać, zwłaszcza jeżeli Twoja konkurencja jeszcze tam nie dotarła albo jest ona znikoma. 

Podobnie wygląda sprawa z podcastami, które nie biją się o uwagę odbiorców z innymi formatami. Konsumujemy je w inny sposób – najczęściej podczas biegania, sprzątania czy jazdy samochodem. Być może Twoi idealni odbiorcy preferują właśnie taki odbiór treści, ale cała branża podaje im rozwiązania w postaci blog postów lub materiałów wideo. Stawiając na podcast, możesz zebrać dużą część ich uwagi.

Sprawdź, gdzie są Twoi idealni odbiorcy i w jaki sposób konsumują treści. Wybierz odpowiedni format i docieraj do nich, podając im konkretne rozwiązania w formacie, który jest im najbliższy. 

Redystrybucja treści

Dobrze przemyślana i zaplanowana redystrybucja treści jest kluczem do osiągania efektów biznesowych. Bardzo mocno wiąże się ona również ze wspomnianymi wyżej formatami. 

Chodzi tutaj o to, żeby nie tworzyć cały czas nowych treści, tylko wyciskać maksymalnie dużo efektów z tego, co już stworzyliśmy. 

Mój podcast GHPP jest tego dobrym przykładem. Każdy odcinek to materiał na kilkanaście mniejszych treści, które publikuję w różnych formatach nawet przez wiele miesięcy. Jedną z nich właśnie czytasz (blog powstający na podstawie podcastu :)).

16 gotowych sposobów na redystrybucję treści podałem w 47. odc. podcastu Growth Hacking Po Polsku. 

Formaty evergreenowe

Kolejna moja rada, to stawianie na formaty “evergreen”. Żyją one bardzo długo i pracują na nasz biznes przez wiele lat. 

Sporo firm stawia na formaty, które szybko przemijają. Jest to problematyczne, ponieważ cały czas musimy tworzyć nowe treści. Gdy przestaniemy to robić, to efekty automatycznie się kończą. 

Swoją uwagę warto skierować na formaty, które żyją bardzo długo. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć efekt kuli śnieżnej. Kiedy tworzymy treści regularnie, to te efekty przyrastają. Stary content wciąż pracuje, a my dokładamy do tego świeże treści, które również zaczynają nakręcać nasze efekty biznesowe.

Przykłady formatów evergreenowych

Przede wszystkim będą to kwestie związane z SEO. Innymi słowy, wszystko to, co pozycjonuje się w wyszukiwarce – zarówno Google, jak i YouTube – dostarczając ruch niezależnie od naszych dalszych działań. 

Moim zdaniem to właśnie YouTube jest na ten moment jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym kanałem evergreenowym, ponieważ materiały wideo żyją bardzo długo (ma na to wpływ zarówno duża ilość wyszukiwań jak i algorytm, który potrafi promować właściwe treści bardzo długo).  

Drugi format o bardzo długiej żywotności to podcast. Obrazują to świetnie m.in., statystyki mojego podcastu Growth Hacking Po Polsku. Klienci bardzo często zgłaszają się do mnie po odsłuchaniu bardzo starego odcinka, o którym ja zdążyłem już zapomnieć 😉

W  marketingu treści warto wspierać się również formatami, które przemijają trochę szybciej, jak np. social media. Polecam jednak jako bazę wykorzystać właśnie formaty evergreenowe, które będą generowały efekty biznesowe przez długie lata. 

Pillar Pages 

Pillar Pages to najważniejsze strony dla Twojej strategii marketingowej. Są to obszerne materiały skupione wokół konkretnych słów kluczowych czy zagadnień, na których Ci zależy. 

Bardzo kompleksowo rozwiązują one problemy i odpowiadają na pytania Twoich odbiorców. Często przyjmują formę poradników, w których podajesz bardzo dużo wiedzy. 

Do pillar pages powinno się kierować również ruch z mniejszych artykułów lub materiałów wideo, które tworzysz, wzmacniając tym samym ich pozycję. 

Linki wewnętrzne i zewnętrzne

Zadbanie o linki wewnętrzne i zewnętrzne w naszych treściach jest bardzo istotne w kontekście SEO, ale także w kontekście wciągania użytkownika w nasze treści. 

Na tym blogu często odsyłam do innych wpisów lub konkretnych odcinków podcastu. Dzięki temu część odbiorców może po prostu odkryć treści, których wcześniej nie znała i rozwiązać swój problem bardziej kompleksowo. Ja zyskuję dzięki temu więcej ich uwagi.

Linkowanie zewnętrzne polega na odesłaniu odbiorcy do innej strony, która nie należy do Ciebie. Jest to istotne zarówno w kontekście SEO, jak i w kontekście UX, czyli doświadczeń użytkownika z twoją stroną.

Ruch dostarczany z Google Ads

Bardzo często poświęcamy wiele energii, czasu i pieniędzy na tworzenie treści, które osiągną wysoką pozycję w Google organicznie, nie robiąc odpowiedniego researchu

No i ok, udało się, pokonaliśmy konkurencję. Po wielu miesiącach nasza treść jest dobrze wypozycjonowana, ale ostatecznie generuje np. 30 wejść w skali miesiąca. 

Oczywiście jest to sensowny wynik, ale możemy go uzyskać dużo prościej, płacąc Google niewielkie pieniądze za frazy z tzw. długiego ogona. Jeżeli to nie są frazy bezpośrednio sprzedażowe, to często można je kupić naprawdę za grosze. 

Moim zdaniem świetną strategią może być kupowanie wyszukiwań w wyszukiwarce i systemie YouTube. Jeżeli chcesz nauczyć się systemu reklamowego YouTube i poznać strategię układania lejków w tym kanale, to zapraszam Cię do Akademii YouTube Ads, gdzie nauczę Cię tego od podstaw.

Treści gościnne

Guest posting jest bardzo niedocenianą strategią, która potrafi przynieść bardzo dobre efekty. Jest prosta, ale dosyć czasochłonna. Musimy poświęcić czas na research odpowiednich twórców oraz tworzenie gościnnych treści, które będą dla nas pracowały. 

Sprowadza się to do tego, żeby publikować nasze treści nie tylko w swoich kanałach i mediach, ale wykorzystać do tego media innych twórców. Dzięki temu docieramy ze swoją wiedzą i ekspertyzą do ich społeczności. Możemy to wykorzystać również w drugą stronę, zapraszając tych twórców do siebie.

Jeżeli chcesz zgłębić temat treści gościnnych, to odsyłam Cię do 20. odc. podcastu GHPP, w którym opowiedziałem o nich trochę więcej.

Wykorzystanie treści w remarketingu

W jednym ze swoich biznesów regularnie analizuję drogę klienta do mojego biznesu – przez jakie treści czy reklamy przechodzi, aż dokona zakupu danej usługi. Tobie również to polecam. Kluczem jest tutaj często właśnie wykorzystanie treści w remarketingu.

Przykład

Potencjalny klient trafia do nas, ale nie jest jeszcze gotowy na zakup. Za pomocą remarketingu serwujemy mu wartościowe treści. Dopiero wtedy, wraz z konsumowaniem tych treści przez klienta, widać, że przesuwa się on dalej na naszej ścieżce zakupowej.

Ta strategia będzie tym lepsza i sensowniejsza, im więcej Twój biznes wymaga edukacji i im trudniej zrozumieć związane z nim zagadnienia. Posiadając proste produkty, kupowane ad hoc, wykorzystanie treści w remarketingu może nie robić większej różnicy. 

Jest to też fajny sposób na redystrybucję naszych starych treści i danie im drugiego życia. Warto wypróbować tę strategię, ponieważ jest stosunkowo prosta i tania. Nie potrzebujemy dużych budżetów, żeby generować ruch remarketingowy do naszych wartościowych treści.

Analiza najlepiej radzących sobie treści i tworzenie dedykowanych im lead magnetów

Ta strategia pozwoli Ci wyciągnąć więcej efektów z tych treści, które radzą sobie najlepiej przede wszystkim w kontekście organicznego pozyskiwania ruchu. 

Są to treści, które były polecane, udostępniane i cały czas trafiają do nich odbiorcy. Obserwując ten ruch w Google Analitycs, możesz pomyśleć jak wzbogacić te treści o lead magnety, w zamian za jakąś akcję biznesową (np. podanie imienia i e-maila). 

Warto podejść do tego tematu kreatywnie i połączyć elementy, o których wspomniałem wcześniej. 

Przykład

Widzimy w Google Analytics, że dana treść generuje sporo ruchu. Stwierdzamy, że jest to temat ciekawy dla naszych odbiorców, więc tworzymy wydarzenie live czy webinar, na który można się zapisać. Promujemy je, nagrywamy całość, wrzucamy na YouTube i oferujemy naszym odbiorcom w artykule blogowym, który jest popularny, jako bonus, który można pobrać. 

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Najpierw stworzyliśmy treść w innym formacie, a później jeszcze wykorzystaliśmy ją do tego, żeby zaoferować naszym odbiorcom dedykowany lead magnet do naszych popularnych treści.

Aktualizacja treści

Wujek Google bardzo lubi aktualne treści i chętnie serwuje je wysoko użytkownikom szukającym odpowiedzi na konkretne pytania, co bardzo dobrze wpływa na SEO. 

Twoi odbiorcy również szukają aktualnych informacji, więc warto co jakiś czas zrobić analizę tego, co powstało, które treści się klikają, które generują odpowiedni ruch. Na tej podstawie możemy aktualizować część naszego contentu, np. dodając do niego ciekawe informacje.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wspomniane tutaj przeze mnie 10 zasad tworzenia i promowania treści będą dla Ciebie przydatne i wykorzystasz je w swoim content marketingu. 

Przypominam, że nie musisz stosować ich wszystkich, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty biznesowe. Weź to, co przyda Ci się najbardziej 🙂 

________________________________

Dołącz do bezpłatnego Growthlettera

Odsłuchaj pozostałe odcinki podcastu Growth Hacking Po Polsku

Dołącz do dyskusji o growth hackingu w grupie na Facebooku

Zbuduj i wdróż swój Growth Plan

Growth Plan to 12 obszarowa, autorska metodyka budowania wzrostów. Umów bezpłatną konsultację i sprawdź jak możesz budować wzrosty dzięki GP!

Sprawdź Growth Plan
Mateusz Wyciślik

Mateusz Wyciślik

Growth Hacker. Autor 12 obszarowej metodyki budowania wzrostów Growth Plan. Przedsiębiorca i autor podcastu Growth hacking po polsku.