fbpx

12 biznesowych narzędzi na rok 2023

Spis treści

Ostatni odcinek roku poświęcam narzędziom biznesowym.

Jestem zdania, że odpowiednie narzędzia (i ich odpowiednie wykorzystanie) potrafi dać w biznesie niemal nieuczciwą przewagę nad konkurencją. 😉

Dziś pokażę 12 narzędzi, które odkryłem w 2022 roku i które zdecydowanie zostaną ze mną w roku 2023. Oczywiście to nie jedyne narzędzia, których używam. Wiele z nich znajdziesz na Growth Tools gdzie regularnie testujemy i pokazujemy narzędzia biznesowe.

A tymczasem zaczynamy!

Narzędzia biznesowe na rok 2023

Ten rok obfitował w wiele testów narzędziowych. Do gry coraz śmielej wkracza także sztuczna inteligencja, którą zaczynają wykorzystywać nawet mikro biznesy.

Dla mnie ten rok był także zdecydowanie mocniejszą inwestycją w formaty wideo. Powstał między innymi mój kanał na TikTok, czy inwestycja w Kanał Biznesowy.

Ma to odzwierciedlenie także w narzędziach. 🙂

1. Neuron Writer

Neuron Writer to narzędzie, dzięki któremu stworzysz skuteczne treści SEO.

Ten polski start-up pozwala na:
👉 Przygotowanie researchu treści – narzędzie podpowie Ci, jakie frazy i kategorie słów kluczowych warto adresować swoimi treściami.
👉 Tworzenie tekstów zoptymalizowanych pod SEO – Neuron podczas pisania tekstu wskaże Ci, czego brakuje, w jaki sposób ułożyć tekst i jakie działania podjąć, by zwiększyć swoje szanse na wysokie pozycje wpisu w Google.
👉 Analizę działań konkurencji – sprawdzisz jak w SEO radzą sobie strony Twojej konkurencji
👉 Wykorzystanie AI w tworzeniu tekstów – Neuron wykorzystuje silnik AI GPT-3, który możesz wykorzystać do stworzenia pierwszego draftu lub nawet gotowego tekstu (choć rekomenduję korzystać z silnika wyłącznie jako wsparcie).

2. Microsoft Clarity

Microsoft Clarity to jedna z najlepszych alternatyw dla popularnego Hotjara.

Narzędzie pozwala na:
👉 Tworzenie map ciepła (heatmapy)
👉 Nagrywanie sesji użytkowników
👉 Analizę miejsc na stronie wymagających poprawy UX

Jedną z największych przewag nad konkurencją jest to, że narzędzie od Microsoft jest oferowane bezpłatnie.

3. ChatGPT i pozostałe technologie AI

Narzędzia działające na silniku GPT to szeroka kategoria. Zdecydowanie najgłośniejszym przykładem jest ostatnio chatGPT, który daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia treści, koncepcji biznesowych i… właściwie setek innych rozwiązań.

4. Pika Style

Super proste narzędzie do tworzenia screenshotów. Dzięki niemu nie trzeba spędzać godzin w programach takich jak Figma lub Photoshop by screenshoty wyglądały dobrze i nadawały się jako gotowe treści, które publikujesz w social media.

5. Descript

Descript to narzędzie pozwalające na zmianę formatu wideo lub podcastu w tekst.

Wystarczy, że dodasz swój materiał, wybierzesz język, a narzędzie automatycznie wykryje mowę i przygotuje tekst. Teksty oczywiście będą wymagały Twojej uwagi i drobnych poprawek, niemniej dokładność narzędzia (również w języku polskim) jest bardzo duża.

Descript to także aplikacja, która pozwoli Ci automatycznie i bardzo szybko tworzyć napisy, zarówno do dłuższych formatów (jak materiały na YouTube), jak i krótkich formatów (jak rolki Instagrama czy TikTok). Dodatkowo możesz tworzyć dynamiczne napisy (wskazujące słowo, które akurat wypowiadasz) co w wielu formatach pozwoli Ci lepiej złapać uwagę swojego odbiorcy.

6. Tango

Tango to aplikacja, która zmienia reguły gry w zakresie tworzenia instrukcji, procesów, materiałów szkoleniowych czy onboardingowych.

Zamiast nagrywania wideo czy opisywania i tworzenia dziesiątek screenshotów, po prostu przeklikujesz kolejne kroki a Tango śledzi Twoje ruchy. Gdy skończysz, narzędzie automatycznie każde Twoje kliknięcie zmienia w kolejny krok, dodając do niego atrakcyjny GIF i automatyczne podpisy.

Całość jest gotowa do wysłania do Twoich współpracowników, klientów czy kursantów w ciągu kilku minut w atrakcyjnej formie.

Wersja bezpłatna narzędzia pozwala na tworzenie aż 25 projektów. Wersja płatna to nielimitowane projekty, jej koszt zaś to 16$ miesięcznie.

7. Devi

Devi to narzędzie do monitoringu grup FB i generowania leadów w tym kanale.

Narzędzie monitoruje zarówno grupy otwarte, jak i zamknięte. Do całości wymagana jest instalacji wtyczki Chrome i bycie członkiem grup, które chcemy monitorować.

Płatne plany startują od 49$ i pozwalają na monitorowanie do 25 grup prywatnych na Facebooku.

Dodatkowo narzędzie monitoruje także użyte frazy na LinkedIn oraz na Twitterze.

Funkcje Devi:
👉 Monitoring grup otwartych na Facebooku
👉 Monitoring grupy prywatnych na Facebooku
👉 Monitoring Twittera, Reddit i LinkedIn
👉 Możliwość odpowiadania na komentarze bezpośrednio w panelu Devi

8. Melon

Melon to prawdziwy kombajn do streamingu live.

Aplikacja pozwala na zarządzanie transmisjami na żywo w bardzo intuicyjny sposób. Dużą zaletą Melona jest możliwość przeprowadzania transmisji na wielu platformach jednocześnie (na dzień dzisiejszy Melon obsługuje transmisje live na FacebookuLinkedInTwitterTwitch czy YouTube).

To także dobry wybór dla osób prowadzących format wywiadów live. Zaproszenie gościa do rozmowy nie wymaga od niego instalowania czegokolwiek.

Jednocześnie Melon zapisuje wideo oraz dźwięk każdego z rozmówców lokalnie i przesyła na serwer po zakończeniu rozmowy. Pozwala to na wykorzystanie tego typu materiałów w późniejszym montażu.

9. BigVU

BigVU to prompter w Twoim smartfonie, który jednocześnie pozwoli Ci tworzyć, hostować i edytować wideo.

Jeśli masz problem z nagrywaniem formatu wideo, a każde nagranie wymaga od Ciebie dziesiątek prób, to BigVU jest aplikacją dla Ciebie.

Jak to działa?

Dodajesz do aplikacji to, co chcesz powiedzieć, odpalasz rejestrator wideo w BigVU i czytasz to, co pojawia się na ekranie. Aplikacja zrobiona jest w taki sposób, by Twój wzrok podczas czytania był cały czas skierowany w oko kamery, dzięki temu Twoi odbiorcy nie mają wrażenia czytania tekstu z kartki.

Co dalej? Kończysz nagranie a BigVU automatycznie hostuje Twoje materiały w chmurze (możesz z nich korzystać zarówno na desktopie, jak i na smartfonie).

W aplikacji znajdziesz także wiele prostych opcji edycji materiału wideo. Możesz dodać animację z Twoim nazwiskiem, która pojawi się na ekranie, czy dodać napisy. Jeśli posiadasz zespół, który edytuje Twoje materiały, możesz zaprosić ich do aplikacji, by sprawnie udostępniać nagrane wideo.

10. Tweet Hunter

Tweet Hunter to narzędzie wspomagające budowanie społeczności wokół konta na Twitterze.

Narzędzie z jednej strony pozwala szybko przeanalizować co na Twitterze w danej niszy działa i przynosi wymierne korzyści. Znajdziesz tam bazę viralowych postów, które radziły sobie historycznie najlepiej.

Z drugiej strony wiedząc już, co chcemy opublikować, Tweet Hunter pozwoli nam z łatwością zaplanować swoje treści na wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Narzędzie pozwala także na automatyzację innych elementów, takich jak wysyłanie prywatnych wiadomości do osób, które komentują Twoje tweety. To zaś daje możliwości tworzenia akcji marketingowych, które zmotywują Twoich odbiorców do angażowania się w Twoje treści.

Jeśli natomiast wykorzystujesz Twittera bezpośrednio do sprzedaży, to Tweet Hunter to również swoisty CRM zbudowany wokół Twittera. Możesz wykorzystać go do szukania i zarządzania swoimi kontaktami.

11. CapCut

CapCut to bardzo prosty i bezpłatny program do montażu wideo. Jego dużą zaletą są niewielkie wymagania sprzętowe i krótka ścieżka nauki.

Jeśli montaż wideo do tej pory Cię przerażał, to koniecznie sprawdź CapCat. Narzędzie być może znasz z wersji mobilnej, obecnie jednak CapCat jest także narzędziem w wersji dostępnej na komputery, która pozwoli na montaż nawet bardzo długich i ciężkich plików wideo.

12. LeadDelta

LeadDelta oferuje funkcje, które wesprą Twoje wysiłki w zakresie sprzedaży i marketingu. Dzięki LeadDelta stowrzysz z Linkedin system CRM, system przechwytywania leadów, zapanujesz nad wiadomościami, oznaczysz i pogrupujesz swoje kontakty, a nawet sprawdzisz adres e-mail do swoich kontaktów.

Jeśli temat narzędzi Cię interesuje, możesz sprawdzić także odcinek sprzed 2 lat, gdzie omawiałem 7 narzędzi, z których korzystam w biznesie.

Zbuduj i wdróż swój Growth Plan

Growth Plan to 12 obszarowa, autorska metodyka budowania wzrostów. Umów bezpłatną konsultację i sprawdź jak możesz budować wzrosty dzięki GP!

Sprawdź Growth Plan
Mateusz Wyciślik

Mateusz Wyciślik

Growth Hacker. Autor 12 obszarowej metodyki budowania wzrostów Growth Plan. Przedsiębiorca i autor podcastu Growth hacking po polsku.