fbpx

6 miejsc do organicznego rozwoju biznesu [PODCAST #48]

6 miejsc do organicznego rozwoju biznesu

Spis treści

Czy można robić świetne wyniki biznesowe, nie posiadając żadnego budżetu? Oczywiście, że tak. Przedstawię Ci 6 miejsc do organicznego rozwoju biznesu, które możesz wykorzystać w tym celu. Wybrałem te, które moim zdaniem z różnych względów dają dużą przewagę w kontekście zdobywania nowych klientów bez budżetów i wsparcia reklamowego. 

Dysponując jedynie czasem, jesteśmy w stanie robić dokładnie to samo, co większe firmy posiadające ogromne budżety. Należy jednak pamiętać, że aby działania organiczne przynosiły oczekiwane efekty, niezbędna jest ich regularność. Kiedy nie możesz lub nie chcesz inwestować pieniędzy, to musisz nastawić się na inwestycję czasu.

Kanały organiczne sprawdzą się przede wszystkim na początku drogi, kiedy startujesz ze swoim biznesem, ale nie tylko. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że dostarczają klientów bardzo świadomych, którzy trafiają na nas sami. 

Zapraszam Cię również na bezpłatny webinar, który poprowadzę 9 czerwca 2021 r. Porozmawiamy sobie o tym, jak budować strategię reklam płatnych na YouTube. Co prawda jest to kanał płatny, ale nawet z minimalnymi budżetami możesz za jego pomocą wspierać działania organiczne, które przedstawię poniżej. Webinar będzie więc świetnym uzupełnieniem tego wpisu.

Kliknij i zarezerwuj swoje bezpłatne miejsce.

6 skutecznych kanałów do organicznego rozwoju biznesu

Quora

Quora to bardzo ciekawy serwis, który opiera się na zadawaniu pytań na bardzo różne tematy, nie tylko biznesowe. Prawdopodobnie wszystko, co jesteś sobie w stanie wyobrazić, już się tam znajduje.

Ten kanał jest naprawdę interesujący, ponieważ daje markom osobistym, jako konkretnym osobom, możliwość budowania fajnej relacji z osobami zadającymi pytania. Największą dźwignią tego serwisu jest jednak SEO. Odpowiedzi, które publikujemy na Quorze, są bardzo dobrze pozycjonowane w wyszukiwarce Google. 

A czego najczęściej szukamy w Google? Odpowiedzi na konkretne pytania. Zamieszczając w Quorze odpowiedź na pytanie jednej osoby, umożliwiamy dotarcie do niego kilku, a nawet kilkuset tysiącom osób, które wpisują takie pytanie w wyszukiwarce.

Quora nie jest jeszcze tak popularna w Polsce, jak globalnie, ale pozwala już osiągnąć bardzo dobrze wyniki. Dla przykładu, ja udzielam się na Quorze od jakiegoś czasu. Odpowiadam na pytania z zakresu sprzedaży on-line, marketingu – tego, na czym się znam. Na ten moment moje odpowiedzi są wyświetlane już po kilka tysięcy razy, co jest bardzo satysfakcjonującym wynikiem. Oczywiście niektóre odpowiedzi radzą sobie lepiej, inne gorzej, ale wyniki na poziomie kilkuset wyświetleń per odpowiedź nie są tutaj niczym szczególnym. 

Odpowiadając na pytania na Quorze, możemy też w przemyślany sposób odsyłać do innych naszych treści i formatów. Jeżeli posiadamy post, podcast czy artykuł, który odpowiada na zadane pytanie, to możemy podlinkować w odpowiedzi te materiały, rozszerzając w ten sposób naszą odpowiedź. Z jednej strony dostarczamy ruch do swoich odpowiedzi z Google, a z drugiej Quora może być dla nas bezpośrednim źródłem ruchu, który będzie kierował do naszych miejsc w sieci. 

Druga bardzo duża przewaga Quory, to bardzo długa żywotność treści (evergreen). Udzielamy odpowiedzi raz, a ona może być wyszukiwana jeszcze po wielu miesiącach. 

Oczywiście, żeby osiągnąć tutaj fajne efekty, które przełożą się na nasz biznes, musimy korzystać z Quory regularnie. Wtedy zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia efektu kuli śnieżnej. Każda z tych odpowiedzi będzie zbierała X wyświetleń, X zainteresowania miesięcznie i to powinno po jakimś czasie przełożyć się na fajny efekt.

YouTube

Mówiąc o organicznym rozwoju biznesu, nie można zapomnieć o YouTube. W Polsce jest to numer jeden, jeżeli chodzi o czas spędzony w mediach społecznościowych.

YouTube ma bardzo duży potencjał biznesowy, który w Polsce nie jest jeszcze w 100% wykorzystywany. Może się okazać, że nie ma tam w ogóle Twojej konkurencji, albo jest ona na tyle mała, że nadal masz szansę się przebić i zrobić coś lepiej. Jeżeli będziesz tworzył treści dobrej jakości i publikował je regularnie, to bardzo szybko YouTube może przynieść Ci  świetne efekty biznesowe.

YouTube ma dwie podstawowe dźwignie. Po pierwsze, SEO połączone z evergreenem, czyli długą żywotnością. Ten serwis jest częścią Google, więc będzie promowany w wyszukiwarce, ale równocześnie jest również drugą największą wyszukiwarką na świecie.  Czyli z jednej strony mamy Google, gdzie szukamy rozwiązań, a z drugiej mamy ogromny ruch w samym YouTube.

Jeżeli posiadasz wideo odpowiadające na konkretne pytanie w Twojej branży, a Twoja konkurencja prowadzi wyłącznie bloga, to automatycznie wychodzisz na prowadzenie. Szybciej dotrzesz do odbiorców, którzy oczekują odpowiedzi w formacie wideo. 

Jeżeli zrobimy to dobrze, to nawet posiadając niewielki kanał, możemy osiągnąć ogromne wyniki. Prowadząc ciekawy branżowy kanał, który gromadzi 1-2 tys. odbiorców zainteresowanych tym, co robimy, mamy szansę zarabiać naprawdę fajne pieniądze. YouTube będzie nam dostarczał klientów, których my skierujemy do naszych produktów.

W tych działaniach polecam wspierać się systemem reklamowym YouTube’a, który daje naprawdę fajne możliwości. Możemy m.in. bez własnych danych docierać do odbiorców innych kanałów czy filmów na YouTube, a tym samym podkradać ruch konkurencji. Można to osiągnąć za pomocą niewielkich kwot rzędu 5-10 zł/dzień. Więcej na ten temat opowiem w webinarze, o którym wspomniałem na początku.

Pinterest

Kolejnym ciekawym kanałem do organicznego rozwoju jest Pinterest, czyli taka społecznościówka, oparta na tablicach zdjęciowych. 

Ten format może trochę przypominać Instagram, ponieważ mocno opiera się na stronie wizualnej. Przewagą Pinteresta w temacie zasięgów organicznych są jego ciekawe dźwignie. 

Największe zalety Pinteresta:

  • dużo własnego ruchu, w wielu kategoriach jest bardzo popularny
  • wspomaga SEO
  • evergreenowe treści, które mają bardzo duże szanse na efekt wirusowy 

Efekt wirusowy można osiągnąć bardzo łatwo dlatego, że na Pintereście możemy przypinać czyjeś posty na swojej tablicy, no i tak samo ktoś może przypiąć na swojej tablicy nasze treści. Jeżeli ktoś przypnie naszego posta do swojej tablicy, to daje mu drugie życie. Ten post zaczyna swój cykl organiczny od nowa – zauważają go nowe osoby, przypinają u siebie, no i może to pójść dalej i dalej. 

Bardzo często jest tak, że stary post, wrzucony nawet kilka lat temu, nagle zyskuje zupełnie nowy ruch. Może być on nawet większy niż ten, który wygenerowaliśmy po pierwotnej publikacji. Każdy post sprawia, że możemy docierać do nowych osób i że one podadzą go dalej. 

Pinterest to kanał, który rozkręca się wraz z rozwojem treści, które mamy u siebie. 

Live/Webinar

Te dwa formaty są bardzo podobne i można je stosować zamiennie. Ich największą dźwignią jest posiadanie dużej uwagi odbiorców.

Problemem wszystkich treści online jest to, że uwaga odbiorców jest mocno ograniczona. Jeśli ktoś poświęci nam 2 sekundy na stronie www czy w postach, to można to uznać za dobry wynik. 

Webinary i formaty live mają tę przewagę, że skupiają uwagę odbiorcy na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Mamy więc dużo uwagi, a dodatkowo automatyczny feedback. Możemy porozmawiać w czasie rzeczywistym, a to jest bardzo ważne z perspektywy zbierania danych. Możemy się dowiedzieć, czego oczekują nasi odbiorcy i jakie produkty ich interesują. 

Prowadząc live’a czy webinar jesteśmy najbliżej z grupą naszych potencjalnych odbiorców, jak to tylko możliwe. Nie jest to kontakt 1:1, ale spotykamy się większą grupą w jednym czasie. 

Bardzo ważnym aspektem jest również to, że te formaty są świetnym materiałem do redystrybucji. W poprzednim odcinku podcastu mówiłem szczegółowo o kilkunastu sposobach na redystrybucje treści. Znajdziesz tam więcej pomysłów na wykorzystanie m.in. webinaru i formatów na żywo. 

Podcast

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć również podcastu. 

Tutaj również występuje duża dźwignia w postaci długiej żywotności. Ja każdego miesiąca dostaję informację, że ktoś trafił na odcinek podcastu sprzed x czasu, a następnie przesłuchał wszystkie pozostałe. 

W tym przypadku też przez określony czas skupiamy dużą uwagę odbiorców. Dzięki temu możemy przekazać znacznie więcej i zbudować bliższą relację z odbiorcą. Jest to najczęściej relacja bardzo intymna – tylko twoje nagranie w słuchawkach i słuchacz.

Ogromną zaletą podcastów jest fakt, że możemy ich słuchać, wykonując inne czynności. Bardzo często słuchamy nagrań przy gotowaniu, bieganiu czy w trakcie jazdy samochodem. To daje nam dużą przewagę z uwagi na wspomniany już wcześniej brak czasu na konsumowanie treści. 

Bardzo istotne jest również to, że nie rywalizujemy z innymi formatami. Naszą konkurencją są wyłącznie inne podcasty, ale najczęściej jest ich niewiele w porównaniu do setek czy tysięcy filmów na YouTube.

LinkedIn

LinkedIn, chociaż coraz bardziej przypomina Facebooka, na ten moment wciąż posiada fajne dźwignie, które warto wykorzystać w organicznym docieraniu do klientów. Jego przewagą jest nieporównywalnie więcej organicznych zasięgów w stosunku np. do Facebooka i łatwiejszy efekt wirusowy.

Na LinkedIn, w przeciwieństwie do Facebooka, gdy ktoś angażuje się w naszego posta, to ten post może zostać podany dalej do znajomych tej osoby. Jeżeli ludzie zaczynają komentować naszego posta, to często będzie to napędzało jego komentowanie, także przez osoby, które nie znajdują się w naszej sieci znajomych. Tak samo nam wyświetli się post osoby, który polubił nasz znajomy.

Ten algorytm ułatwia marketing wirusowy, jeżeli tworzymy angażujące posty. Publikując na LinkedIn, warto więc skupiać się na jakości, a nie ilości postów. 

Posty na LinkedIn nie są tak evergreenowe jak treści na YouTube, Pintereście czy Quorze. Jeśli jednak uda nam się wzbudzić zainteresowanie, to mogą one żyć nieproporcjonalnie dłużej niż te publikowane na Facebooku, Twitterze czy Instagramie.

Podsumowanie

Jeżeli myślisz o organicznym wspieraniu swojego biznesu, to przedstawiłem Ci najlepsze moim zdaniem kanały, które możesz do tego wykorzystać. 

Jako bonus, warto wspomnieć tutaj o popularnym ostatnio kanale, którym jest TikTok. Celowo nie wspomniałem o nim w części głównej. Po prostu sam nie mam z nim doświadczenia, nie działam tam biznesowo. Należy jednak zaznaczyć, że jest to interesujący kanał, który również posiada fajne dźwignie w kontekście wyników organicznych. Niemniej jest to efekt nowości. Wraz ze wzrostem liczby twórców, może się to zmieniać. Tak czy siak, uważam, że warto się zainteresować TikTokiem. 

Nie wymieniłem też popularnych kanałów takich jak Facebook, blog czy Instagram. Uważam, że mają one mniejsze dźwignie od tych przedstawionych wyżej. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, to daj znać w komentarzu – być może uzupełnię tę listę w przyszłości 🙂 

Mam nadzieję, że wpis był pomocny i skorzystasz z wymienionych opcji przy planowaniu swoich działań organicznych. 

________________________

Weź udział w bezpłatnym webinarze (9.06.2021) na temat budowania strategii płatnych reklam na YouTube.

Zachęcam Cię do odsłuchania pozostałych odcinków podcastu Growth Hacking Po Polsku

Zostań czytelnikiem mojej e-książki: „22 Strategie Rozwoju Sprzedaży On-line”.

Dołącz do Growthlettera, czyli newslettera, w którym co środę podrzucę Ci bezpłatne taktyki i informacje o narzędziach growth hackingowych.

Zbuduj i wdróż swój Growth Plan

Growth Plan to 12 obszarowa, autorska metodyka budowania wzrostów. Umów bezpłatną konsultację i sprawdź jak możesz budować wzrosty dzięki GP!

Sprawdź Growth Plan
Picture of Mateusz Wyciślik

Mateusz Wyciślik

Growth Hacker. Autor 12 obszarowej metodyki budowania wzrostów Growth Plan. Przedsiębiorca i autor podcastu Growth hacking po polsku.